Augustów - nazywany również niegdyś „Wenecją Północy” - założony 17 maja 1557 roku przez króla Zygmunta Augusta, usytuowany jest w północno-wschodniej części Polski. Augustów liczy sobie ponad 30 000 mieszkańców i zajmuje powierzchnię 81 km2, której 35% stanowią lasy, a 26% wody. Miasto przylega do zachodniej części Puszczy Augustowskiej – jednego z największych kompleksów leśnych w Europie. Augustów to także najważniejszy ośrodek turystyczny i wypoczynkowy oraz znane uzdrowisko klimatyczne na obszarze Puszczy Augustowskiej.

Walory turystyczne zawdzięcza głównie położonymi w pobliżu jeziorami: Sajno, Necko, Białe, Rospuda, Studzieniczne, Sajenek, Staw Sajenek i kilkanaście mniejszych. Większość z tych jezior łączy Kanał Augustowski o długości 102 km (80 km znajduje się w Polsce, a pozostałe 22 km po stronie białoruskiej).

Turystów kuszą liczne wypożyczalnie sprzętu wodnego, plaże, atrakcje turystyczne m.in. tor do jazdy na nartach wodnych o długości 740 m, loty balonem, kanał Augustowski służący do sezonowej obsługi ruchu turystycznego.

*ciekawostka: W trakcie VII apostolskiej pielgrzymki do Polski papież Jan Paweł II "Dzień odpoczynku" (czyli środę 9 czerwca 1999 roku) spędził między innymi na pływaniu statkiem po jeziorach i Kanale Augustowskim.

W sezonie letnim odbywa się tutaj wiele koncertów i imprez plenerowych. Corocznie pod koniec lipca w Augustowie odbywają się Mistrzostwa Polski w 'Pływaniu na Byle Czym'.

Usytuowanie, otoczenie miasta i klimat mają znaczne walory klimatyczno-balneologiczne. Czynnikiem leczniczym są oleje eteryczne i fitocydy wydzielane przez drzewa iglaste – działają one bakteriobójczo, normalizując ciśnienie tętnicze krwi i rytm serca, wpływają korzystnie na drogi oddechowe. W Augustowie leczy się choroby układu krążenia, reumatologiczne, schorzenia narządów ruchu. Malowniczy krajobraz miasto zawdzięcza Puszczy Augustowskiej i okalającym je jeziorom: Sajno, Necko, Białe, Rospuda, Studzieniczne oraz kilkunastu mniejszym. Augustów od dawna jest uznaną stolicą sportów wodnych i turystyki aktywnej. W sezonie letnim na jeziorach grupują się miłośnicy żeglarstwa, kajakarstwa, wioślarstwa, narciarstwa wodnego i motorowodniacy. Ogromną popularnością cieszą się wycieczki statkami białej floty i gondolami, podczas których można podziwiać piękno Ziemi Augustowskiej. Turyści, których nie przeraża wysiłek fizyczny, chętnie wybierają kajaki, które są szczególnie popularne w regionie.


Latem odbywają się tu na świeżym powietrzu m.in.: Mistrzostwa Polski w Pływaniu na byle Czym, weekendy z Radiową Trójką, Międzynarodowe Mistrzostwa w Skokach Narciarskich, Balladowe Wieczory Nad Neckiem, koncerty i wiele, wiele innych.

W Augustowie o każdej porze roku można spędzić wakacje, urlopy, wekendy, odpocząć od gwaru miast, zrelaksować się podczas spacerów pieszych i rowerowych, pływając kajakiem lub statkiem, wędrując i wędkując, jeżdżąc konno, smakując się regionalną kuchnią.


Augustów

 

 

Żegluga Augustowska

 

 
Pokoje Gościnne
ul. Staszica 18
16-300 Augustów

tel: +48 660 371 931
email: staszica18@wp.pl